Dobór pompy głębinowej

Na rynku znajduję się pełno produktów, przez co dobór pompy głębinowej staje się nieco problematyczny. Poniżej postaramy się objaśnić jakimi kryteriami powinniśmy się kierować przed kupnem pompy głębinowej.

Pompę głębinową jesteśmy zmuszeni zastosować gdy poziom lustra wody znajduję się 7 metrów poniżej gruntu. Poniżej pompa hydroforowa nie będzie zasysała wody.

 

 

3,5SC2 550W

wykres pompy

Obok pokazano pompę 3,5 SC2/12 oraz wykres wydajności pompy od podnoszenia pomp SC2 i SC3.

Średnica pompy wynosi 3,5 cala czyli 89 mm. Doskonale nadaje się do rur o średnicy zewnętrznej 110mm. W zależności od terenów pompę głębinową zapuszcza się tak aby przy pracy lustro nie opadło poniżej kosza ssawnego pompy. Załóżmy głębokość naszej studni 50 metrów. Lustro stabilizuje się na głębokości 30 metrów czyli wydajność przy tzw. wolnym wypływie będzie wynosić 3000 litrów na godzinę. Czyli mamy pierwszy rzut na naszą instalację. Kolejnym aspektem jest to na jaką wysokość będziemy tłoczyć wodę ciśnienie 1 bara pozwala na podniesienie słupa wody na wysokość 10 metrów.

W systemach hydroforowych ciśnienie pracy zawiera się w granicach 3-4 bar. Czyli na wysokości 10 metrów mamy ciśnienie pracy od 2-3 bar. Nasz pompa ma maksymalną wysokość podnoszenia 70 metrów czyli maksymalne ciśnienie pracy 7 bar. Przy ustawieniach presostatu 3-4 bar teoretycznie pompę możemy opuścić na głębokość 30 metrów. Opuszczenie poniżej tych 30 metrów będzie skutkowało tym że pompa będzie cały czas załączona gdyż nie będzie mogła dobić wymaganego ciśnienia zadziałania presostatu. Nie uwzględniliśmy strat ciśnienia w przewodzie.

  1. Mając określoną wydajność naszej instalacji dobieramy średnicę studni głębinowej.
  2. Szukamy rodziny pomp (średnicy) nie zapominając o potrzebnej przestrzeni wokół kosza ssawnego, sukcesywnie odstęp powinien być większy dla większych wydajności.
  3. Mając wykonany odwiert i pompowanie próbne określamy stabilizację lustra wody przy danym poborze. Do wysokości podnoszenia dodajemy straty ciśnienia w przewodach oraz ciśnienie instalacji, pamiętając ze 10 metrów podnoszenia to strata 1 bara.
  4. Przy wykonaniu przez nas odwiertu dobraną pompę dostają Państwo od ręki bez pośredników.